Figurki do szopki jako elementy unikatowych konstrukcji związanych z krakowską bożonarodzeniową tradycją

W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, na krakowskim Rynku prezentowane są szopki mieniące się wszystkimi kolorami. Swoje prace wystawiają artyści doświadczeni w tej sztuce, jak również amatorzy, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tego typu specyficznym modelarstwem. Wyobraźnia twórców posuwa im różne pomysły na scenerię stanowiącą tło dla figurek symbolizujących postaci związane z okolicznościami narodzin Chrystusa.

Jakie figurki do szopki są najbardziej popularne?

Podstawą jest sporządzenie mniej lub bardziej złożonej konstrukcji, przedstawiającej stajenkę ze żłobkiem. Nawet mało doświadczonym modelarzom nie sprawia to większych problemów.

Dużo trudniejsze jest wykonanie figurek do szopki http://www.meritohurt.pl/boze-narodzenie.html. Stanowią one centrum całej kompozycji, więc powinny być estetyczne i efektowne.

Warunki te spełniają dostępne w sprzedaży gotowe figurki do szopki, które można dobrać według upostaciowania, wielkości, lub pozy. Wszystko zależy od pomysłu wykonawcy. Najczęściej umieszczanymi figurkami do szopki są:

  • św. Józef,
  • św. Maryja,
  • dzieciątko Jezus,
  • anioł, 
  • Trzej Królowie,
  • pasterz.

Oprócz tego pojawiają się zwierzęta – wół, osiołek, baranek. W tradycji krakowskiej szopka przedstawia często Kościół Mariacki, do którego wierni podążają na Pasterkę.

W niektórych figurkach do szopek da się rozpoznać wizerunki historycznych albo współczesnych osobistości związanych z życiem miasta lub kraju.

Jaką rolę pełnią figurki do szopki?

Za pomocą figurek do szopki ukazana jest jakaś opowieść. Najczęściej dotyczy wydarzeń związanych z narodzeniem Chrystusa. Odpowiednio upozowane postacie wprowadzają elementy dynamiki i ruchu. Krakowskie szopki służą też popularyzacji  tradycji regionalnej i legend związanych z tym miastem.

Na figurkach do szopek widnieją stroje krakowskie albo góralskie, a spośród legendarnych postaci pojawiają się Pan Twardowski, Trębacz oraz Lajkonik. Różnorodność figurek i ich pomysłowe układy przyciągają uwagę przechodzących przez Rynek krakowian i turystów. Jest to niezwykła atrakcja, bo nigdzie na świecie nie są tworzone takie okolicznościowe miniaturowe budowle.