Ikona matki bożej częstochowskiej – jak wybrać?

Ikona Matki Bożej Częstochowskiej jest ikoną rodzaju Hodegetria. Maryja prezentuje na Własnego Syna Zbawiciela. Dzieciątko wyciąga rączkę w ruchu nauczania oraz błogosławieństwa. Suknia Maryi w odcieniu niebiesko-granatowym udekorowana jest widocznymi złotymi liliami. Głowy Maryi oraz Jezusa obejmują dwa związane ze sobą złote nimby. Jest to bardzo symboliczna forma opisania Bogurodzicy wraz z Jej Synem Jezusem Chrystusem.

Taka oczywiście ikona teraz jest bardzo popularna, dlatego też możemy ją spotkać w wielu domach. Jednakże, czym się kierować, jeżeli chcemy wybrać doskonałej jakości ikonę?

Pochodzenie oraz historia niezwykłego obrazu

Precyzyjne pochodzenie, natomiast również chwila powstania ikony Matki Boskiej Częstochowskiej nie są znane. Zgodnie z historią, obraz tenże zapewne jest jednym spośród siedemdziesięciu stworzonych poprzez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmencie stołu, przy którym święta Rodzina razem jadła pokarmy.

Przypuszcza się, iż ikona mogła powstać w Jerozolimie, w Wieczerniku, w miejscu połączonym z Ostatnią Wieczerzą. Na starcie IV wieku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej został ulokowany w cesarskiej kaplicy w Konstantynopolu. W następnych stuleciach wizerunek przewieziono na Ruś, do Bełzy.

Różne ikony Matki Boskiej

Tworzenie ikon https://www.meritohurt.pl/obrazy-swiete-ikony/ikona-matki-boskiej-czestochowskiej,8355,1.html jest metodą popularną od wieków, kiedyś zajętą jedynie dla mnichów. Wtedy bardzo kosztowne ikony Matki Bożej nie mogły dojść do każdego budynku. Obecnie za sprawą zakupów w sklepach z upominkami religijnymi, każdy może stać się posiadaczem cudownych ikon z Matką Bożą.

Pośród ikon wyjątkowo zaleca się pomiędzy innymi te przedstawiające Matkę Boską Czułą, Częstochowską, Nieustającej Pomocy bądź Bolesną i kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej. Niezależnie od motywu wszelkie ikony święte zostały zrobione metodą nanoszenia obrazu dokładnie na drewno, co zapewnia dobre rezultaty kolorystyczne, także uwydatnione złotymi czy srebrnymi zdobnictwami.