Adwent – radosny czas oczekiwania

Adwent jest szczególnym okresem w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym. Rozpoczyna nowy rok liturgiczny, przygotowuje wiernych na ponowne przyjście Chrystusa. Mimo że adwent nazywamy radosnym oczekiwaniem, nie jest on czasem hucznych imprez i zabaw. Ów radosne oczekiwanie przeżywają chrześcijanie w zadumie, poprzez poście lub postanowienia, które powierzają w wybranych intencjach Panu Bogu.

Dzieci podczas adwentu


Wprawdzie mówimy o oczekiwaniu połączonym z postem, co brzmi podobnie do postu Wielkanocnego, lecz podobieństwa na tym etapie się kończą. Zasadnicza różnica wynika z radości, jaką przynoszą narodziny Zbawiciela. Gdzie jest radość tam też często są i dzieci. Tradycyjnym widokiem w czasie adwentu są dzieci, niosące ze sobą lampiony na roraty.

Lampiony na roraty – tradycja mszy adwentowych


Roraty to nazwa określająca codzienne msze, prowadzone podczas adwentu. Zgodnie z tradycją powinny być ono odprawiane z samego rana, jednak w wielu miejscach ten aspekt jest pomijany. Powód jest prosty – dzieci uczęszczające na msze adwentowe, miałby problem z znalezieniem opiekuna, który mógłby im towarzyszyć. Rodzice lub inni opiekunowie zwyczajnie nie są w stanie doprowadzić swoich pociech do Kościoła z powodu pracy lub innych obowiązków rodzinnych.

Dodatek, jakim są lampiony na roratach jest bardzo atrakcyjny dla najmłodszych. Dzięki nim, w kościele pojawia się więcej dzieci, a więcej dzieci oznacza więcej radości płynącej z ich czystych serc, czekających na nowonarodzonego Jezusa.