kropielnica

Do czego służy kropielnica?

Każdy na pewno zna podstawowe tradycje Kościoła Katolickiego. Jedną z nich jest moczenie dłoni w specjalnie zaprojektowanej kropielnicy i wykonanie znaku krzyża przed wejściem do świątyni.

Zwyczaj kościelny

kropielnica

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to bardzo stary zwyczaj, który swoje początki miał jeszcze w starożytności. Już wtedy ludzie mieli świadomość, że nie są godni bogów i dlatego przed rozmową z nimi musieli obmyć swoje ciało. Dopiero wtedy mogli wejść dalej do świątyni. Kropielnica jest zazwyczaj dostępna w dobrych sklepach z dewocjonaliami, ale nie ma również większego problemu z tym, żeby zakupić ją przez Internet.

Klasyczna kropielnica

Należy jednak pamiętać, że trochę różni się od klasycznej kropielnicy kościelnej, ponieważ wykonana jest zazwyczaj z plastiku. Jest on jednak specjalnie obrabiany, żeby posiadał większą wytrzymałość i mógł posłużyć przez wiele lat. Większość osób, które wchodzą do kościoła nawet się nad tym specjalnie nie zastanawia, tylko korzysta z kropielnicy i wykonuje znak krzyża. Warto jednak pamiętać, że władze kościelne dbają o to, żeby woda święcona była regularnie wymieniana. Codziennie korzysta z niej bardzo wiele osób, które mogą przenosić różne choroby, dlatego obowiązkiem kościoła jest, żeby zadbać o bezpieczeństwo wierzących. Domowa kropielnica przypomina trochę mały kociołek. Jest ona z reguły zawieszana przed frontowymi drzwiami mieszkania. Wybór kropielnic jest naprawdę ogromny.