Znaczenie świecy paschalnej

Świeca paschalna to duża świeca odlewana z wosku. Odgrywa bardzo ważna rolę w trakcie Wigilii Paschalnej. Zapala się ją w Wielką Sobotę i jest symbolem Chrystusa, który zmartwychwstał. Ustawia się ją w centrum prezbiterium lub obok ambony na cały okres Wielkanocy.

Jak wyglądają obrzędy z użyciem świecy paschalnej?

Podczas uroczystości religijnej kapłan rzeźbi na świecy znak krzyża. Równocześnie wypowiada różne słowa, które odnoszą się bezpośrednio do Chrystusa. Następnie świece wynosi się do ciemnego pomieszczenia w świątyni, a wierni w tym czasie zapalają świeczki, które przynieśli z domu. Przekazują sobie światło i dobrą nowinę, że Chrystus zmartwychwstał. Na koniec odśpiewywana jest uroczysta pieśń o radosnym i pochwalnym charakterze.

Świeca paschalna- co oznaczają symbole na niej?

Po pierwsze ogień, który jest symbolem światła Chrystusa, przypomina również o drodze Izraelitów przez pustynię.
Po drugie Alfa i Omega, czyli pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego. Są one symbolem końca i początku, a więc Chrystusa. Na każdej świecy pojawia się także aktualny rok. Oznacza to, ze Jezus jest z ludźmi zawsze, bez względu na czas.
Krzyż, który pojawia się na świecy, to symbol męki i śmierci Jezusa. Oznacza on, że Chrystus jest centrum chrześcijaństwa, a wszystko inne sprawy koncentrują się wokół niego. Duże, czerwone gwoździe są symbolem pięciu ran, które Jezus otrzymał w czasie drogi krzyżowej.